מה זה חווית משתמש

 UX User eXperience

חווית משתמש היא תחום רחב, הכולל את כל האספקטים שקשורים ליחסי הגומלין הקיימים בין משתמש יחיד לבין עסק, המוצרים שלו והשירותים שלו. חווית משתמש נכונה עונה במדוייק על כל צרכי המשתמש, בפשטות, בכיף, כך שהשימוש בשירות או במוצר יתן חוויה מיוחדת, קלה וברורה. חווית משתמש אמיתית לא צריכה הסברים. היא מספקת למשתמש יותר ממה שהוא חשב שהוא רוצה וצריך, תוך מילוי אחר רשימה מסודרת ומוגדרת של דרישות ויכולות. על מנת לצור חווית משתמש איכותית יש להקפיד על תהליך מסודר ומגובש בכל תחום שנוגע בשירות או במוצר, החל משלב התכנון הראשוני, דרך הממשק, השיווק והעיצוב.

איפה נמצאת החוויה הזו בכלל

בכל מקום שיש שימוש, יש חווית משתמש. בין אם זה בתדרך הפעלת הכספומט שלנו, או בין אם מדובר במילוי טופס ללקיחת הלוואה בבנק, ועל אחת כמה וכמה בגלישה באתרי ווב או סלולר- לכולם יש משהו משותף: חוויה אנושית, שמפעילה. כולנו רוצים פשטות, נוחות. הזמן קצר והזכרון סלקטיבי. ולצורכים האלו נכנס עיצוב חווית משתמש. לעיצוב עצמו יש מטרה ברורה: הפעלת אנשים, לגרום להם לעשות משהו. העיצוב הוא הדרך להניע אנשים לפעולה באופן שיתרום ליצירת חוויה חיובית ובעלת ערך מוסף בכל מדיה שהיא.

מאפייני חווית המשתמש

תחום חווית המשתמש הינו רחב וכולל בתוכו תחומים רבים, כגון:

עיצוב גרפי

עיצוב אינטראקטיבי

נגישות

ארכיקטקטורת מידע

הגורם האנושי

שיווק ומכירות

 

אז מה ההבדל בין חווית משתמש UX לממשק משתמש UI

קל מאוד לבלבל בין חווית משתמש UX לבין ממשק משתמש UI. ממשק המשתמש- כשמו כן הוא- ממשק, כלי שבאמצעותו מבצעים פעולה כלשהיא. הממשק הוא רק חלק אחד בתוך כל רכיבי חווית המשתמש עצמה, הכוללת בתוכה עיצוב, ארכיקטקטורת מידע, ראייה עסקית, טכנולוגיה ואף פסיכולוגיה. 

קצת היסטוריה: את המונח חוויית משתמש (User Experience) קבע ב-95' חוקר בתחום הפסיכולוגיה ההתנהגותית דון נורמן, כשביקש להגדיר את תפקידו בחרת APPLE כארכיטקט חווית המשתמש. לקח זמן עד שהמונח הוטמע, וכשהאינטרנט הפך לחלק מעולם העסקי, החלו להתחבר אנשי מקצוע שונים כגון מעצבים עם אנשי שיווק ואסטרטגיה, מתכנתים, מנהלי מוצר, מנהלי פרוייקטים ועוד- שהמשותף להם הוא יצירת מוצר או שירות טוב יותר, שנותן לאנשים חוויה חדשה. אותה חוויה שגורמת לנו להיקשר למוצר זה או אחר, להקשיב טוב יותר או פשוט.. להינות. וזה מה שהחיבור בין עולם האפיון והעיצוב עושים בחיבור.

הקשר בין ארכיקטקטורת מידע, עיצוב וחווית משתמש

מוצר שמיש צריך לעבוד, באופן נקי ומסודר.אך גם להישאר אצל המשתמש בזכרון כחוויה נעימה. לשם כך נוצר תהליך מובנה, שמחבר בין הצרכים, המטרות והחוויה עצמה. האפיון קובע את ההירככיה, המטרות השיווקיות, העסקיות והשמישות, והעיצוב יותר הנאה, מפעיל אותנו בכיף ובקלות. וגורם לנו לרצות עוד.